Prosimy rodziców o dopilnowanie, aby ich dzieci przyniosły legitymacje do 25 czerwca (czwartek), ponieważ po wejściu w życie nowych przepisów na legitymacjach szkolnych musi znaleźć się PESEL ucznia.
Prosimy rodziców o dopilnowanie, aby ich dzieci przyniosły legitymacje do 25 czerwca (czwartek), ponieważ po wejściu w życie nowych przepisów na legitymacjach szkolnych musi znaleźć się PESEL ucznia.
Projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
"Nowe szanse, nowe możliwości"
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na zakończenie
projektu „Nowe szanse, nowe możliwości”,
które odbędzie się 25 czerwca 2015 roku
(czwartek) o godzinie 900
w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Trzebini
15 czerwca 2015 r. dzieci z klasy II i III wyruszyły na poszukiwania śladów z zamierzchłej przeszłości. Trop zaprowadził je do Dinolandu w Inwałdzie. To tam, między drzewami i jaskiniami uczniowie zobaczyli prehistoryczne gady w ich naturalnych rozmiarach. Pani przewodnik opowiadała o dinozaurach, które żyły na ziemi w erze mezozoicznej i ich naturalnym środowisku. Następnie mali tropiciele wyruszyli pociągiem do zoo, w którym oglądali i dokarmiali zwierzęta. W wolnym czasie uczniowie korzystali z placu zabaw. Skakali na trampolinach, bawili się w basenie z piłkami, strzelali z armatek, pływali w piłkach po basenie. Zabawa w tropicieli dinozaurów była niezwykle udana.
12 czerwca b.r. uczniowie klasy 5 i 6, wraz z opiekunami, uczestniczyli w wycieczce na teren Jury Krakowsko – Częstochowskiej.
Głównym celem było zwiedzenie ruin Zamku Ogrodzieniec z XIV – XV wieku, znajdujących się we wsi Podzamcze. Należy tutaj dodać, że jest to najpiękniejszy i największy zamek Jury Krakowsko – Częstochowskiej.
Z historią tego niezwykłego miejsca oraz związane z nim ciekawostki, zostały w bardzo interesujący sposób przedstawione przez p. A. Szewczyka, przewodniczącego Komisji Młodzieżowej SKKT, który pełnił rolę przewodnika wycieczki.
Po przerwie na zakup pamiątek oraz delektowanie się zimnymi lodami , uczestnicy spacerkiem, udali się do Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej. Tam mogli podziwiać skromną, umieszczoną między domami mieszkalnymi, małą kapliczkę z zakrystią. Wybudowano ją pod skalnym ostańcem, na którym umieszczono figurę Matki Boskiej oraz krzyż.
Kolejnym etapem wycieczki był Gród na Górze Birów. Zrekonstruowano tutaj drewniano – kamienny Gród, stylizowany na słowiańską twierdzę, która według badań archeologicznych, istniała w tym miejscu na przełomie XIII i XIV wieku.
Pomimo, doskwierającego upału, dobry nastrój nie opuścił nikogo. Dla jego podtrzymania, opiekunowie zgodzili się na jeszcze jeden punkt programu wycieczki, czyli wizytę w McDonald’s. Po tym fakcie, można już było spokojnie wrócić do domów.
Projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
"Nowe szanse, nowe możliwości"
Podczas zajęć na temat działania mikrofalówki, dowiedzieliśmy się jak powstał ten wynalazek oraz jak działa. Eksperymenty z różnymi produktami spożywczymi np. wodą, winogronami, bananem, pieczywem, żelkami dowiodły ogromny wpływ promieniowania mikrofal na jedzenie. Ponadto, do specjalnej mikrofali służącej do eksperymentów wkładaliśmy nawet: płytę CD, folię aluminiową, żarówkę, mydło, surowe
jajko. Dzięki temu mogliśmy zaobserwować niesamowite zjawiska fizyczne np. powstawanie prądów wirowych, wybuch pod wpływem wzrostu ciśnienia. Eksperymenty te uświadomiły nam jakich przedmiotów nie należy nigdy wkładać do domowej mikrofalówki.
Dzisiaj w szkole gościliśmy Pana Jacentego Ignatowicza, który jest laureatem programu "Mam talent". Grał na instrumentach:
Występuje jako gawędziarz, prezentuje instrumenty góralskie, opowiada różne ciekawe historie i przygrywa na instrumentach: liść, trombita, harmonijka, multanka, róg pasterski, piła, gęśliki, fujarka, piszczałka, flet poprzeczny, harmonijka, marakasy.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka 1 czerwca uczniowie naszej szkoły spędzili inaczej niż zwykle. Najpierw uczestniczyli w konkursie plastycznym, aby upamiętnić sylwetkę naszego patrona - Janusza Korczaka. Następnie na placu przed szkołą bawili się przy muzyce i przeszli szybki kurs tańca, przeprowadzony przez Pana Macieja Kameckiego oraz uczestniczyli w zawodach sportowych, które poprowadził Pan Paweł Kozieł. Pogoda dopisała w tym jakże ważnym dla każdego dziecka dniu, uczniowie wspaniale się bawili. Cudownie rozpoczął się ten tydzień :D
Dnia 21 maja 2015r. w GOK w Świnnej odbył się przegląd „Małych form scenicznych”, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły.
I miejsce w kategorii „Małe formy teatralne” zajęli uczniowie klasy IV. Zaprezentowali przygotowany pod kierownictwem Pani Urszuli Białek spektakl „Olimp”. III miejsce w tej samej kategorii przypadło w udziale klasie V, która pod okiem wychowawczyni Pani Sabiny Leszczewskiej przygotowała przedstawienie pt. „Agresji mówimy nie”.
W kategorii „Zespoły taneczne” I miejsce zajął zespół prowadzony przez Panią Angelikę, II miejsce zespół prowadzony przez Pana Tomka. Specjalną Nagrodę Dyrektora GOKU zdobyła Dominika Skrzyp.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
"Nowe szanse, nowe możliwości"
Tematem kolejnych Eksperymentów chemiczno-fizycznych był cukier.
Dzieci zastanawiały się, co ma wspólnego cukier z telefonem. Okazało się, że człowiek podobnie jak telefon potrzebuje energii, żeby działać. Naszą "ładowarką" jest jedzenie.
W jedzeniu znajduje się cukier, który dostarcza nam energii. Jednak zbyt duża ilość cukru nam szkodzi. Okazuje się, że tak lubiany cukier może być przyczyną bólu brzucha, bo niszczy błonę osłaniającą żołądek. Jest nawet w tych produktach, które nie są słodkie na przykład w chlebie. Uczniowie układali słodką wieżę, bo jak się okazało, najbardziej popularne wśród dzieci produkty żywnościowe zawierają ogromne ilości cukru: 1 puszka coca coli ma w sobie aż 10 kostek cukru a 1 łyżeczka ketchupu = 1 kostka cukru. Od tej pory zapewne uważniej będziemy wybierać to, co jemy.
Projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
"Nowe szanse, nowe możliwości"
W ramach zajęć teatralnych 20 maja 2015r. dzieci z klas II i III pojechały do Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej na przedstawienie pt. "Wąż". J. Ryl-Krystianowski (reżyser), J. Skuratova (scenografia) i R. Łuczak (muzyka) wykreowali na scenie magiczny świat, jakby wyjęty z lat 20 ubiegłego wieku. Prosta, ale zarazem ciekawa scenografia, barwna gra aktorska i porywająca muzyka wciągają w magiczny świat teatru. Dowcipne dialogi pełne gier językowych były łatwo zrozumiane przez dzieci. Całości dopełniały nietuzinkowe lalki wykonane z instrumentów muzycznych, które pobudzały wyobraźnię dzieci, a dodatkowe zakulisowe triki pozwoliły młodym widzom poczuć magię teatru. Uczniowie z niezwykłym zaciekawieniem oglądali przedstawienie, a po spektaklu odbyły się ożywione dyskusje na temat najciekawszych scen. Po przedstawieniu dzieci wzięły udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez jedną z aktorek Teatru Banialuka P. Barbarę Rau. Zajęcia dotyczyły czterech żywiołów: ziemi, powietrza, wody i ognia. Dzieci ćwiczyły aparat oddechowy, biorąc udział w zabawach dmuchanie gwiazdek i statków na morzu. Ponadto świetnie się bawiły jeżdżąc na nartach wykonanych z papieru kredowego, pływając statkiem z kawałka materiału, utrzymując równowagę podczas sztormu, trzęsienia ziemi czy uciekając przed krokodylem. Zabawy były niezwykle ciekawe, zabawne, a co najważniejsze wykorzystujące wiedzę i doświadczenia dzieci.
Zatrzymajmy się choć na chwilę, aby rozważyć trzy jakże ważne w naszej historii słowa, słowa które widniały na sztandarach, słowa, które zbudowały naszą przeszłość. Brzmią one: BÓG, HONOR,OJCZYZNA.
4 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu przygotowanym przez klasę pierwszą gimnazjum z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Gimnazjaliści w krótkim wystąpieniu przybliżyli historię naszej Ojczyzny podkreślając wagę wolności w naszym życiu.
1 maja, jak co roku uczniowie szkół naszej gminy spotkali się, aby powalczyć o Puchar Wójta Gminy Świnna. Naszą szkołę reprezentowało 46 uczniów, 16 z klas I - III oraz 30 z klas IV - VI.
W generalnej klasyfikacji nasza szkoła zajęła I miejsce!
Serdecznie gratulujemy!
29 kwietnia 2015 roku w Gimnazjum nr 2 im. Stanisława Staszica w Żywcu odbyła się Gala Powiatowego Konkursu Informatyczno-Językowego "IKAR". W czasie gali zostały rozdane nagrody i pamiątkowe dyplomy ufundowane m.in. przez Starostwo Powiatowe w Żywcu, Burmistrza Miasta Żywca oraz Wójtów z Gmin Powiatu Żywieckiego, z których wyłonieni zostali finaliści konkursu. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy szóstej - Angelika Turczak, który otrzymała wyróżnienie w konkursie.
Gratulujemy!
W dniu 28 kwietnia 2015 roku (wtorek) o godzinie 1700 odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów szkoły podstawowej na temat postępów w nauce w II półroczu.
Projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
"Nowe szanse, nowe możliwości"
W czasie kwietniowych zajęć poznaliśmy czym jest ekologia, a szczegółowo przyjrzeliśmy się sposobom ochrony zasobów wody na Ziemi. Dowiedzieliśmy się, że mimo ze większość powierzchni Ziemi to woda, to jednak tej zdanej do picia jest bardzo niewiele. Zastanawialiśmy się jak w codziennym życiu każdy z nas może oszczędzać wodę. Udało się nam zbadać wodę, ocenić jej wartość, a także oczyściliśmy zanieczyszczoną wodę przez własnoręcznie zbudowany filtr wodny.
W sobotę 18 kwietnia 2015 roku 10-osobowa grupa z opiekunem, wzięła udział w kampanii ekologicznej "Czyste Góry" - XVII Wiosennym Zlocie Turystyczno - Krajoznawczym, Milówka 2015, zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Żywcu i Gimnazjum w Milówce.
Głównym celem akcji było porządkowanie szlaków Beskidu Żywieckiego. Mimo że pogoda nie rozpieszczała uczestników, udało im się bardzo solidnie wywiązać z zadania. Zakończenie całej imprezy miało miejsce w Gimnazjum w Milówce, gdzie ugoszczono nas ciełym posiłkiem, a każdy uczestnik otrzymał upominek.
Na miejscu przeprowadzono również dwa konkursy: krajoznawczy i ekologiczny. W pierwszym z nich, w kategorii szkół podstawowych, Joanna Pal z kl. VI zajęła III miejsce. W drugim, w tej samej kategorii, Hubert Sermak z kl. V - wyróżnienie. Gratulujemy!
Projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
"Nowe szanse, nowe możliwości"
Dnia 11 kwietnia 2015 roku w ramach projektu ,,Nowe szanse, nowe możliwości” uczniowie klas IV, V, VI i II gimnazjum odwiedzili Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Zostało ono otwarte 19 lutego 1911 roku a swoje powstanie zawdzięcza niestrudzonym wysiłkom Seweryna Udzieli – nauczyciela, etnografa-amatora i kolekcjonera wytworów kultury ludowej. Uczniowie oprócz podziwiania zbiorów muzealnych i obejrzenia prezentacji multimedialnej na temat historii Muzeum wzięli udział w warsztatach pt: ,,Chodź, opowiem Ci historię”, dzięki którym dowiedzieli się jak funkcjonowała dawna wieś i kim byli jej mieszkańcy. Podążali śladami rówieśników sprzed stu lat. Próbowali stworzyć wzorcowe mieszkanie współczesnego człowieka, które w przyszłości byłoby wnętrzem muzealnym. Sprawdzali jak stare wzory strojów funkcjonują na współczesnej ulicy. Podziwiali i przymierzali stroje ludowe. Przebywali też w dawnej szkole. Rozbawił ich świat drewnianych tornistrów, rysików i tabliczek, ławek z kałamarzami, oślich uszu, woreczków z grochem oraz wędrownego nauczyciela, któremu trzeba przynieść obiad. Oglądali stare fotografie będące pamiątką z tamtych lat. Była to dla nich prawdziwa podróż w czasie.
Kolejnym punktem wycieczki była Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. W sali Wokół Akademii uczniowie zobaczyli tak znane obrazy jak: Pochodnie Nerona – Henryka Siemiradzkiego, Kościuszko pod Racławicami, Iwan Groźny, i chyba najbardziej znany Hołd pruski – Jana Matejki.
Ostatnim etapem wycieczki był Skarbiec Koronny i Zbrojownia na Wawelu. Pierwsza sala Skarbca, zawiera ekspozycję klejnotów, średniowiecznych naczyń liturgicznych, precjozów związanych z władcami Polski, a także paradne naczynia i zegary z w. XVI-XVIII oraz odznaki polskich Orderów Orła Białego i Świętego Stanisława. Sala zw. Jadwigi i Jagiełły, mieści najcenniejsze uratowane relikty pierwotnego Skarbca: Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski oraz miecz Zygmunta I Starego. Ekspozycję Zbrojowni otwiera sień, w której prezentowana jest broń drzewcowa oraz miecze dwuręczne. W kolejnych salach uczniowie mogli zobaczyć: zbroje, średniowieczne i nowożytne miecze, rapiery, koncerze i szpady, strzelby, arkebuzy, petrynały, pistolety i kusze, a także armaty, haubice i moździerze.
W dniu 14 kwietnia 2015 roku zespół TDK Crew zajął I miejsce w Festiwalu Artystycznym "Moja PASJA" pod patronatem Burmistrza Żywca Antoniego Szlagora oraz Starosty Żywieckiego Andrzeja Kalaty.
Gratulujemy!
9 kwietnia 2015 roku przedstawiciele SKKT wzięli udział w XLIII Ogólnopolskim Turnieju Turystyczno - Krajoznawczym (na etapie powiatowym).
Dwie drużyny w składzie:
uczestniczyły w następujących konkurencjach:
Efektem rywalizacji było zdobycie I miejsca przez drużynę II i awans do etapu wojewódzkiego w Rybniku (9 maja) oraz III miejsca przez drużynę I.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Powered by aSc EduPage