Projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
"Nowe szanse, nowe możliwości"
Dnia 11 kwietnia 2015 roku w ramach projektu ,,Nowe szanse, nowe możliwości” uczniowie klas IV, V, VI i II gimnazjum odwiedzili Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Zostało ono otwarte 19 lutego 1911 roku a swoje powstanie zawdzięcza niestrudzonym wysiłkom Seweryna Udzieli – nauczyciela, etnografa-amatora i kolekcjonera wytworów kultury ludowej. Uczniowie oprócz podziwiania zbiorów muzealnych i obejrzenia prezentacji multimedialnej na temat historii Muzeum wzięli udział w warsztatach pt: ,,Chodź, opowiem Ci historię”, dzięki którym dowiedzieli się jak funkcjonowała dawna wieś i kim byli jej mieszkańcy. Podążali śladami rówieśników sprzed stu lat. Próbowali stworzyć wzorcowe mieszkanie współczesnego człowieka, które w przyszłości byłoby wnętrzem muzealnym. Sprawdzali jak stare wzory strojów funkcjonują na współczesnej ulicy. Podziwiali i przymierzali stroje ludowe. Przebywali też w dawnej szkole. Rozbawił ich świat drewnianych tornistrów, rysików i tabliczek, ławek z kałamarzami, oślich uszu, woreczków z grochem oraz wędrownego nauczyciela, któremu trzeba przynieść obiad. Oglądali stare fotografie będące pamiątką z tamtych lat. Była to dla nich prawdziwa podróż w czasie.
Kolejnym punktem wycieczki była Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. W sali Wokół Akademii uczniowie zobaczyli tak znane obrazy jak: Pochodnie Nerona – Henryka Siemiradzkiego, Kościuszko pod Racławicami, Iwan Groźny, i chyba najbardziej znany Hołd pruski – Jana Matejki.
Ostatnim etapem wycieczki był Skarbiec Koronny i Zbrojownia na Wawelu. Pierwsza sala Skarbca, zawiera ekspozycję klejnotów, średniowiecznych naczyń liturgicznych, precjozów związanych z władcami Polski, a także paradne naczynia i zegary z w. XVI-XVIII oraz odznaki polskich Orderów Orła Białego i Świętego Stanisława. Sala zw. Jadwigi i Jagiełły, mieści najcenniejsze uratowane relikty pierwotnego Skarbca: Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski oraz miecz Zygmunta I Starego. Ekspozycję Zbrojowni otwiera sień, w której prezentowana jest broń drzewcowa oraz miecze dwuręczne. W kolejnych salach uczniowie mogli zobaczyć: zbroje, średniowieczne i nowożytne miecze, rapiery, koncerze i szpady, strzelby, arkebuzy, petrynały, pistolety i kusze, a także armaty, haubice i moździerze.