Nietypowa lekcja języka polskiego odbyła się tym razem na sali gimnastycznej. Starsi uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli aktywny udział w spektaklu, którego tematem były rodzaje literackie. W ciekawej formie utrwalali wiadomości na temat liryki, epiki i dramatu. Niewątpliwą atrakcją była możliwość wysłuchania aktorskich interpretacji fragmentów znanych utworów literackich. Spektakl przygotowali: Wojciech Habela i Jacek Lecznar.
Rodzaje i gatunki literackie - epika, liryka, dramat
Projekt unijny "Nowe szanse, nowe możliwości"
Projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
W bieżącym tygodniu rozpoczynają się zajęcia unijne w ramach projektu "Nowe szanse, nowe możliwości".
Wyjątkowo w tym miesiącu zajęcia z eksperymentów chemiczno - fizycznych odbędą się w trzeci i czwarty poniedziałek września.
XXIX SPOTKANIE MIŁOŚNIKÓW GÓR NA KOZIEJ GÓRZE
6 września bieżącego roku w ramach działalności SKKT uczniowie klasy czwartej i piątej (19 osób) wybrali się na wycieczkę krajoznawczą do schroniska Stefanka na Koziej Górze. Uczniowie bawili się w Koziej Chacie, grali w piłkę nożną i piekli kiełbaski na ognisku.
Przeprowadzono i rozstrzygnięto konkurs plastyczny. Podobnie jak w poprzednim roku pogoda dopisała, więc dzieci miło i aktywnie spędziły czas na świeżym powietrzu.
Nowy rok szkolny 2014/2015
1 września 2014 r odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. W tym roku było to szczególne rozpoczęcie ze względu na otwarcie nowej sali sportowo - widowiskowej i dodatkowych klas lekcyjnych.
Po oficjalnych wystąpieniach zaproszonych gości i poświęceniu sali przez Biskupa Piotra Gregera gimnazjaliści zaprezentowali program artystyczny, a uczniowie szkoły podstawowej układ gimnastyczny i pokaz tańca nowoczesnego.
Następnie uczniowie przeszli z wychowawcami do swoich klas.
Inauguracja roku szkolnego 2014/2015
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbędzie się 1 września:
1000 - Msza Św. w kościele Matki Bożej Różańcowej w Trzebini,
1100 - uroczysta akademia inaugurująca rok szkolny połączona z otwarciem nowej sali gimnastycznej.
Serdecznie zapraszamy uczniów z rodzicami.
Wakacje
Życzymy wszystkim bezpiecznego i radosnego wypoczynku oraz pięknych i słonecznych wakacji.
Aby te wakacje były bezpieczne PAMIETAJ!
- Kąp się w miejscach dozwolonych pod opieką rodziców
- Nie utrudniaj kąpieli innym,
- Nie skacz do wody
- Przestrzegaj regulaminu kąpieliska,
- Słuchaj poleceń ratownika,
- Odsłonięte części ciała chroń kremem zawierającym filtr
- Korzystaj z cienia w godzinach największego działania słońca,
- Chroń głowę i oczy przed słońcem
- Regularnie pij duże ilości wody.
- Na zabawy wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od jezdni
- Rozpalaj ogniska tylko w miejscach do tego przeznaczonych
- Mów zawsze rodzicom dokąd wychodzisz,
- Gdy jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym
Zakończenie roku szkolnego 2013/2014
27 czerwca 2014r odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 oraz pożegnanie uczniów klasy szóstej. Edukację w szkole podstawowej zakończyło 18 uczniów . Podczas uroczystości uczniowie otrzymali nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie oraz prace społeczną.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014
odbędzie się 27 czerwca 2014r o godz. 9.00
Ogłoszenie
W czwartek - 26 czerwca 2014
Puliczne Gimnazjum w Trzebini organizuje kiermasz podręczników.
Wszystkich zainteresowanych uczniów klasy 6 zapraszamy
Zajęcia regionalno-kulturalne
- Projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał LudzkiKolejne spotkanie w ramach projektu ,,Nowe szanse, nowe możliwości" z Panią Jadwigą Jurasz kierownikiem artystycznym zespołu ,,Mali Grojcowianie" i jej podopiecznymi przebiegło we wspaniałej atmosferze. Dzieci bardzo chętnie brały udział w tańcach w kole i zabawach z regionu Żywiecczyzny. Naszym dzieciom najbardziej podobała się zabawa, w której wykorzystane były regionalne, drewniane zabawki tj: pukowki, koniki na biegunak, klepoki, furmonki z zaprzyngiym. Pani Jadwiga zaszczyciła nas również cennymi informacjami na temat tych regionalnych zabawek i pochwaliła dzieci za odwagę, chęć współpracy i zabawy. Na koniec spotkania dzieci zostały poczęstowane cukierkami i dostały zaproszenie na tańce do Brzuśnika w przyszłym roku szkolnym.
Warsztaty teatralne
Projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
W dniu 16 czerwca 2014r odbyły się w naszej szkole warsztaty teatralne. Prowadził je aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Pan Jerzy Dziedzic. W warsztatach brali udział uczniowie z klas I-VI. Podczas spotkania dzieci uczyły się jak poruszać się po scenie, zabarwiać słowa, emocje i pauzy. Chętnie brały udział w etiudach teatralnych.
Wycieczka do Krakowa
13 czerwca 2014r uczniowie klasy VI byli na wycieczce w Krakowie. Trasa wycieczki obejmowała
- Zamek Królewski na Wawelu: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie min:
- Sala Poselska - odbywały się tam posiedzenia sejmu, z udziałem króla. W kasetonach stropu, tkwi 30 kobiecych i męskich głów wyrzeźbionych w roku 1540. Pierwotny strop mieścił 194 takie rzeźby. Został zniszczony na początku w. XIX.
- Sala senatorska - największa sala zamkowa, przeznaczona na posiedzenia senatu, ważne uroczystości państwowe i dworskie, wesela królewskie, bale i widowiska teatralne. Na jej ścianach wiszą wielkie arrasy o tematyce biblijnej, należące do kolekcji króla Zygmunta Augusta.
- Sala turniejowa - z fryzem ściennym ze scenami turniejowymi malowanym w latach trzydziestych w. XVI przez Hansa Dürera
- Królewska Katedra na Wawelu:
- Mauzoleum św. Stanisława ze Szczepanowa, bpa krakowskiego i męczennika.
- Kaplica Świętokrzyska - mauzoleum króla Kazimierza Jagiellończyka i jego żony.
- Kaplica Zygmuntowska nakryta kopułą ze złotą łuską, perła polskiego renesansu
- Dzwon Zygmunt – najsłynniejszy polski dzwon ufundowany przez Zygmunta I Starego.
- "Via Regia czyli Droga Królewska
- Brama Floriańska z Barbakanem
- Rynek Główny z Sukiennicami i pomnikiem Adama Mickiewicza
- Kościół Mariacki – jeden z największych i najważniejszy, po Katedrze Wawelskiej, kościół Krakowa z ołtarzem Wita Stwosza - jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie
- Barokowy Kościół św. Piotra i Pawła z postaciami Apostołów na postumentach
- Romański Kościół św. Andrzeja
- Plac Marii Magdaleny
- Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – min obrazy Jana Matejki „Hołd pruski” i "Kościuszko pod Racławicami"
- Dzielnica Uniwersytecka min; Collegium Novum – główny budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Collegium Maius – najstarszy budynek Akademii Krakowskiej
- Grający zegar w Collegium Maius przestawiający orszak postaci związanych z dziejami Akademii Krakowskiej - królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugon Kołłataj i rektor Stanisław ze Skalbmierza na tle „muzyki" dworskiej z tabulatury Jana z Lublina i instrumentalnej wersji pieśni akademickiej Gaudeamus Igitur.
Ogłoszenie
24.06.2014r. o godz. 16.00 odbędzie się spotkanie z rodzicami dzieci przyjętych do przedszkola na rok szkolny 2014/2015, które dotychczas nie uczęszczały do przedszkola.
Informacja dla Rodziców
- Dyrektor ZSP w Trzebini informuje, że wszyscy uczniowieklasy pierwszejw roku szkolnym 2014/2015otrzymają darmowe podręczniki, ćwiczenia i podręcznik do języka angielskiego.
Święto Wolności
25 lat temu, 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do Senatu. Ich wynik był wielkim zwycięstwem obozu „Solidarności” – zdobył maksymalną liczbę mandatów na jaką zgodziły się wcześniej władze komunistyczne. Umożliwiło to powołanie koalicyjnego gabinetu, na którego czele stanął przedstawiciel "Solidarności" Tadeusz Mazowiecki. Dzień ten uchwałą Sejmu RP z 24 maja 2013 roku jest Dniem Wolności i Praw Obywatelskich.
„4 czerwca 1989 roku to początek udanej, wielkiej zmiany ustroju.
4 czerwca 1989 roku to powrót nadziei na suwerenność państw Europy Środkowej i Wschodniej,
to początek drogi ku jedności Europy”.
Prezydent Bronisław Komorowski
Eksperymenty fizyczno-chemiczne
Projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Kuchnia od kuchni
- Wywar z czerwonej kapusty jako naturalny wskaźnik pH
- Jak zrobić tęczę z mleka?
- Czy sprite zawsze jest bezbarwny?
- Jak otrzymać piwo i coca-colę?
- Jak z wody zrobić wino?
- Ognisty wulkan – czyli mieszanie sody z octem
- Dlaczego do sałatki używamy oliwy z oliwek?
Święto Szkoły
- W sobotę 31 maja 2014r obchodziliśmyŚwięto SzkołyDzień Dziecka oraz Dzień Patrona – Janusza KorczakaW uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Ks. Stanisław Kuczek, Panowie Wiesław Polak, Mieczysław Madeja i Jerzy Mrowiec – Radni Gminy Świnna. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy III i IV.Tegoroczne święto odbyło się pod hasłem„Czas na zdrowie”Był więc film promujący aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie, uczniowie przygotowali przekąski z warzyw i owoców oraz brali udział w licznych konkurencjach sportowych i tanecznych.
Zajęcia z informatyki w ramach projektu „Nowe szanse, nowe możliwości”
Projekt finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Zajęcia realizowane są w 3 grupach ośmioosobowych. Mają na celu rozszerzyć wiedzę uczniów z informatyki oraz umożliwić im doskonalenie umiejętności pracy z komputerem.
Na zajęciach kółka uczniowie mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości i umiejętności z zastosowania i obsługi edytora tekstu (m.in. wstawianie symboli, autokształtów, clipartów). Poznali edytor grafiki Tux Paint: wykorzystywali dostępne pieczątki do tworzenia prac, korzystali z „magicznej różdżki”. Kolejnym programem wykorzystanym na zajęciach był MS Publisher. Uczniowie zapoznali się z galerią szablonów, przygotowywali własne wizytówki oraz dyplomy. Ponadto poznali program Eclipse Crossword. Jest to ciekawy program, który służy do przygotowywania krzyżówek. Uczniowie najpierw tworzyli listy słów i ich definicje, a następnie wykorzystywali je do przygotowania własnej krzyżówki. Poznali program do edytowania zdjęć Picasa: wstawiali obiekty tekstowe, montowali zdjęcia, wykorzystywali efekty specjalne. W trakcie zajęć rozwijali swoje zainteresowania informatyczne i wykorzystywali Internet jako narzędzie przydatne w nauce.