Zakończenie roku szkolnego 2016/2017
23 czerwca 2017 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Pani Dyrektor wręczyła najzdolniejszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe oraz nagrody za udział w wielu konkursach oraz zawodach sportowych. Na zakończenie życzyła wszystkim radosnych i udanych wakacji. Przypomniała również o bezpieczeństwie podczas wakacyjnych zabaw.
Wycieczka Wrocław - Góry Stołowe
20 i 21 czerwca 2017r uczniowie klas IV-VI byli na wycieczce we Wrocławiu i Górach Stołowych.
Pierwszym etapem wycieczki było Afrykarium we Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym. Tam w 21 basenach i akwariach, mieszka około 250 gatunków ryb! Największą atrakcją jest 18 metrowy przezroczysty tunel z akrylu, w który można podziwiać żółwia zielonego, rekiny, płaszczki, a także inne gatunki ryb zamieszkujących Kanał Mozambicki.
Następnie wyruszyliśmy w kierunku Starego Miasta. Podziwialiśmy rynek z ratuszem, katedrę na Ostrowie Tumskim, Most Grunwaldzki oraz wszędobylskie krasnale. Widzieliśmy Bibliotekę Ossolineum - znajdują się tam dzieła ważne dla kultury narodowej, np: rękopis Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, jedno z pierwszych wydań O obrotach ciał niebieskich Mikołaja Kopernika.
Panorama Racławicka pierwsza i jedyna zachowana w całości panorama polska. Monumentalne płótno o długości 115 m i szerokości 15 m przedstawia bitwę z 1794 roku, w której powstańcy polscy pod wodzą Tadeusza Kościuszki pokonali wojska rosyjskie dowodzone przez generała Aleksandra Tormasowa.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzenia kaplicy Czaszek w Kudowie-Czermnej. Kaplica Czaszek to wielki grobowiec ofiar wojen śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku. Została wybudowana w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka. Jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.
Później pojechaliśmy do Parku Narodowego Gór Stołowych podziwiać Błędne Skały - niepowtarzalny skalny labirynt o wysokości 6 - 11 m, powstały wskutek wietrzenia piaskowca ciosowego.
Na koniec zwiedzaliśmy kopalnię złota w Złotym Stoku. Rozpoczęliśmy od Sztolni Gertrudy, byliśmy w „Chodniku Śmierci”, widzieliśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”.
Wyjazd na Rancho Adama
20 czerwca najmłodsi uczniowie z klas: 1, 2, 3a, 3b pojechali do Pewli Ślemieńskiej na Rancho Adama. Na miejscu dzieci podziwiały piękne widoki, bawiły się na placu zabaw, korzystały z dostępnych na świeżym powietrzu gier oraz piekły na ognisku pyszną kiełbasę. Po zabawach i "małej uczcie" uczniowie wrócili do szkoły. To był udany dzień.
Zakończenie roku szkolnego
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017
odbędzie się 23 czerwca 2017 r. (piątek) o godzinie 900
po Mszy Św. o godzinie 800.
Serdecznie zapraszamy!
Wręczenie nagród w konkursie Państwowej Straży Pożarnej
W dniu 14 czerwca 2017 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu odbyło się wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu plastycznego „25 lat Państwowej Straży Pożarnej – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”. W rozdaniu nagród uczestniczyła uczennica klasy szóstej - Oliwia Łoboz, której praca została nagrodzona.
Głównym organizatorem i sponsorem Konkursu był Starosta Powiatu Żywieckiego Pan Andrzej Kalata. Ponadto w rozdaniu nagród uczestniczyli: Pan Krzysztof Greń Zastępca Dyrektora Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji przy Starostwie Powiatowym w Żywcu, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu bryg. Andrzej Graca, Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Żywcu st. bryg. Józef Pietraszko, Dowódca JRG PSP Żywiec mł. bryg. Paweł Górny.
http://www.zywiec.kppsp.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=812&Itemid=39
INFORMACJA
W ZWIĄZKU Z REFORMĄ EDUKACJI
OBWÓD DLA
SZKOŁY PODSTAWOWEJ
W TRZEBINI
NIE ULEGA ZMIANIE
XIX WIOSENNY ZLOT TURYSTYCZNO – EKOLOGICZNY „CZYSTE GÓRY”
10 czerwca, grupa naszych uczniów z klas od II do VI, wyruszyła na szlaki Beskidu Małego w celu ich porządkowania.
Wędrówka rozpoczęta na Przełęczy Kocierskiej zakończyła się w Zespole Szkół w Międzybrodziu Żywieckim. Po drodze uczniowie zdobyli górę Żar.
Wszystkim uczniom należy się duża pochwała za zaangażowanie w zbieranie śmieci po pseudoturystach, szczególnie jednak wyróżniamy dzieci z klasy II i III, dla których była to pierwsza tego rodzaju wyprawa.
W trakcie Zlotu odbyły się konkursy krajoznawczy i ekologiczny, w których uczniowie zdobyli wysokie lokaty: Oliwia Kozieł - I miejsce (konkurs krajoznawczy), Maksymilian Mizia - III miejsce (konkurs krajoznawczy), Aleksandra Sałamun - I miejsce (konkurs ekologiczny), wyróżnienia otrzymały Marlena Piela oraz Justyna Mieszczak.
W oczekiwaniu na zakończenie imprezy miały miejsce wspólne śpiewy. Uczniowie mogli pochwalić się swoim talentem. Po namowie, również nasze uczennice Oliwia i Marlena zdecydowały się wystąpić. Dziewczyny zebrały gromkie brawa za piosenkę Alleluja.
Kolejny jesienny Zlot przed nami, mamy nadzieję, że wtedy worki na śmieci będą świeciły pustkami.
WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO I DOLINY STRĄŻYSKIEJ
5 czerwca uczniowie klasy 4 i 5, w nagrodę za zaangażowanie w przygotowanie i przedstawienie Jasełek, wyjechali na wycieczkę do Zakopanego i Doliny Strążyskiej.
W pierwszej kolejności zwiedzono najstarszy w Zakopanem Kościół Matki Bożej Częstochowskiej oraz stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku.
W drewniany kościółku podziwiano ołtarz główny z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, dwa ołtarze boczne, drogę krzyżową namalowaną na szkle autorstwa Eweliny Pęksowej i wiele innych cennych obiektów, m.in. obraz św. Pawła z przełomu XVIII i XIX w.
Natomiast zakopiański stary cmentarz jest jedną z najbardziej znanych polskich nekropolii. Dzieci mogły przeczytać nazwiska spoczywających tutaj ludzi niezwykłych i całkiem zwyczajnych, artystów, ratowników, polityków, sportowców. Spoczywa tutaj pierwszy proboszcz zakopiański – ks. Józef Stolarczyk, dr Tytus Chałubiński, muzyk Jan Krzeptowski Sabała, pisarz Kornel Makuszyński, artyści rzeźbiarze: Antoni Kenar i Antoni Rząsa. Przeniesiono tutaj po wielu latach prochy osób zmarłych z dala od Zakopanego: Stanisława Witkiewicza, Władysława Orkana, Karola Stryjeńskiego, Kazimierza Dłuskiego i Kazimierza Tetmajera. Zakopiański cmentarz to także niezwykła „galeria”: nagrobki stworzone przez Władysława Hasiora, Antoniego Rząsę, Urszulę Kenar czy Michała Gąsienicę Szostaka są prawdziwymi dziełami sztuki.
Po chwilach zadumy na Pęksowym Brzysku, wyruszono na wędrówkę do malowniczej tatrzańskiej Doliny Strążyskiej. Dnem doliny płynie Potok Strążyski, tworzący liczne kaskady. Jedną z piękniejszych można było podziwiać naprzeciwko Skały Edwarda Jedlinka. Wody potoku tworzą również główną atrakcję turystyczną doliny – Wodospad Siklawica, gdzie nasi uczniowie chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia.
Wycieczkę w ciekawy sposób poprowadził pan Maciej – przewodnik TPN, z którym to już umówiliśmy się na kolejną wyprawę w Tatry.
Jak nie czytam jak czytam!
Nasza szkoła wraz z przedszkolem wzięła udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Uczniowie przynieśli dziś do szkoły swoje ulubione książki i wspólnie zebrani czytali dając wyraz swojemu zaangażowaniu czytelniczemu.
Przedszkolaki wysłuchały czytanej przez panią bibliotekarkę książeczki "Franklin gra w piłkę nożną" P. Bourgeois. Następnie oglądały przyniesione przez siebie książeczki i opowiadały o nich koleżankom i kolegom.
Babeczkowy Dzień Dziecka w przedszkolu
1 czerwca dzieci z zerówki zamieniły się w prawdziwych cukierników. Każdy mały Master Chef przygotował prawdziwe cukiernicze arcydzieła. Dzieci najpierw ucierały lukier, a potem przygotowały różnego rodzaju ozdoby. Gdy przystąpiły do pracy polewaniu, smarowaniu, posypywaniu i lizaniu nie było końca. W efekcie powstały piękne babeczkowe cuda. Na koniec z apetytem zjadły swoje arcydzieła - bo najlepiej smakuje, jak się samemu włoży serce w przygotowania.
GMINNY PRZEGLĄD MAŁYCH FORM SCENICZNYCH „SZTUKA TWORZENIA SZTUKI”
30 maja nasze dwie grupy taneczne „KROPELKI” oraz „WESOŁA GROMADA”, brały udział w Gminnym Przeglądzie Małych Form Scenicznych „Sztuka tworzenia Sztuki” w Świnnej. Po raz kolejny dzieci zachwyciły oceniające je jury. Wyrazy uznania wyrażono zarówno na temat poziomu technicznego tańca jak i ogólnej prezencji grup.
W wyniku konkursu: „KROPELKI” zdobyły I miejsce a „WESOŁA GROMADA” – II miejsce.
Dzieciom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
WYCIECZKA DO JĘDRZEJOWA I NAGŁOWIC
27 maja w ramach działalności SKKT, odbyła się wycieczka do Książa Wielkiego, Jędrzejowa i Nagłowic.
Uczniowie mieli okazję:
- podziwiać póżnorenesansowy pałac Myszkowskich i Wielopolskich w Książu Wielkim,
- zwiedzić niezwykłe Muzeum Zegarów im. Przypkowskich i poznać bardzo ciekawą biografię Feliksa Przypkowskiego - twórcy zbiorów astronomiczno-gnomonicznych, stanowiących podstawę Muzeum. Obok tej kolekcji eksponowane są także, zebrane wspólnymi siłami Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, cenne książki, osobliwości przyrody oraz wykopaliska archeologiczne,
- zapoznać się z historią oraz współczesnymi działaniami Zakonu Cysterskiego na terenie Polski oraz zwiedzić najstarsze Archiopactwo Cysterskie w Polsce,
- zwiedzić dworek Mikołaja Reja, w którym mieści się muzeum poświęcone temu renesansowemu poecie i prozaikowi. Zbiory ukazują związki Mikołaja Reja z Nagłowicami oraz jego życie i dorobek. Wśród nich są eksponowane rękopisy utworów, m.in. „List do sąsiada” i „Zeznanie podatkowe”.
Nowoczesna lekcja oszczędzania
24 maja 2017 roku uczniowie klasy IV i V odwiedzili żywiecki oddział banku PKO BP. O historii banku i powstaniu Szkolnych Kas Oszczędności opowiedziała nam Pani Barbara Bohun-Siwacka. Następnie oprowadziła nas po różnych pomieszczeniach banku tłumacząc do czego służą. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w krótkim quizie dotyczącym wiedzy o SKO i banku oraz otrzymali drobne upominki.
Dzień Mamy i Taty
Dnia 24 i 25 maja w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty. Przedszkolaki z wypiekami na buziach recytowały wiersze i śpiewały piosenki dla ukochanych rodziców.
Były życzenia i całusy. Rada Rodziców upiekła pyszne ciasto. Wszyscy świetnie się bawili.
Udany debiut na dużej scenie!
17 maja b.r., w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu, odbył się przegląd konkursowy „Moja Pasja” pod patronatem burmistrza miasta Żywca oraz starosty żywieckiego.
Udział w konkursie wzięli uczniowie naszej szkoły, którzy od września roku szkolnego 2016/2017 uczestniczyli w zorganizowanych dla nich zajęciach tanecznych prowadzonych przez Panią Sabinę Leszczewską.
Utworzone zostały dwa zespoły: z klas I-III „Kropelki” , liczący 14 dziewczynek oraz klasy IV i V „Wesoła Gromada” liczący 10 uczniów (5 dziewcząt i 5 chłopców).
W czasie konkursu „Kropelki” zaprezentowały układ taneczny „Jesień” do melodii „Deszczowej piosenki”. Dziewczynki pięknie prezentowały się w połyskujących sukienkach i kolorowych płaszczykach przeciwdeszczowych. „Wesoła Gromada” zaś, czarowała publiczność i jury ekspresyjnie zatańczonym tańcem country .
W wyniku konkursu, w kategorii odpowiednich grup wiekowych zarówno„ Kropelki” jak i „Wesoła Gromada” zajęły II miejsca.
Był to wyjątkowo udany debiut sceniczny, zważywszy na fakt bardzo licznej konkurencji.
Wycieczka do Muzeum Miejskiego w Żywcu
- 16 maja 2017r. uczniowie z klasy I i II pojechali na wycieczkę do Muzeum Miejskiego w Żywcu, w którym zwiedzili dział etnografii poświęcony zabawkom regionalnym. Na początku dzieci obejrzały prezentację multimedialną ukazującą rodzaje zabawek oraz ich wyrób w warsztatach zabawkarzy z okolic Żywca. Następnie mali zwiedzający obejrzeli wystawę starych zabawek regionalnych. Największą atrakcją były zajęcia plastyczne, na których uczniowie malowali farbami drewniane ptaszki, które mogli zabrać do domu. Ponieważ pogoda nam dopisała, kolejnym punktem wycieczki było zakupienie przez dzieci pysznych lodów, spacer po parku i zwiedzenie "Mini Zoo".
Zawody powiatowe w piłce nożnej dziewcząt
Zawody powiatowe w piłce nożnej dziewcząt odbyły się w Milówce 12.05.2017.
W zawodach uczestniczyło 8 zespołów dziewcząt z całego powiatu. Szkoła Podstawowa z Trzebini ukończyła zawody na 2 miejscu, przegrywając w finale ze szkołą z Kamesznicy.
1. Kamesznica Złatna
2. Trzebinia
3. Radziechowy
4. Oczków - Żywiec nr 8
5. Żabnica
6. Leśna
7. Żywiec nr 5
8. Jeleśnia nr 1Gratulacje dla świetnie grających dziewcząt...
Gminne zawody w piłce nożnej dziewcząt
Zawody rozgrywane w hali sportowej w Pewli Ślemieńskiej dnia 09.05.2017:
1: Trzebinia
2: Przyłeków
3: Świnna
4: Pewel Ślemieńska
5: Pewel MałaAwans dziewcząt z Trzebini na zawody powiatowe w Milówce.
OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY TURNIEJ TURYSTYCZNO – KRAJOZNAWCZY, ETAP WOJEWÓDZKI, RYBNIK 2017
Nasi uczniowie: Oliwia Kozieł, Marlena Piela oraz Maksymilian Mizia, kontynuowali zmagania konkursowe OMTTK, teraz już na etapie wojewódzkim, odbywającym się w Rybniku.
Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu turystyki, krajoznawstwa, ruchu drogowego i pierwszej pomocy, ale również nie lada sprawnością fizyczną. Wiele emocji dostarczyło pokonanie ścianki wspinaczkowej, toru rowerowego i przejście wyznaczonej trasy z wykorzystaniem mapki i kompasu. Grupa zachwyciła jury pięknym wykonaniem piosenki „Pocztówka z Beskidów” z własnym akompaniamentem.
Udział w konkursie był dla naszych uczniów ważnym doświaczeniem, które zmotywowało ich do dalszego pogłębiania wiedzy. Miejsce poza podium nie zniechęciło, lecz zachęciło do rywalizacji w przyszłym roku.
Życzymy dalszych sukcesów.