XXXIV SPOTKANIE MIŁOŚNIKÓW GÓR – STEFANKA’2019, 07 IX 2019r.
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w „Spotkaniu Miłośników Gór – Stefanka ‘2019”.
Tradycyjnie już, do wędrówki zostali zaproszeni uczniowie klasy 4, którym bardzo chętnie towarzyszyły koleżanki z klasy 5.
Tym razem, najpierw zatrzymaliśmy się w Bystrej, by tam zwiedzić niezwykłe Muzeum Artystyczno – Historyczne malarza Juliana Fałata, mieszczące się w willi artysty. Ekspozycja zajmuje osiem pomieszczeń na parterze i piętrze budynku. Składają się na nią prace malarskie, oleje i akwarele oraz dokumenty i fotografie związane z życiem i twórczością tego jednego z najwybitniejszych polskich malarzy.
Następnie po niezbyt forsownej ale bardzo atrakcyjnej krajobrazowo wędrówce, wszyscy uczestnicy dotarli do schroniska. Tam była możliwość skorzystania z oferty gastronomicznej i rozrywkowej. Odbyły się też konkursy - krajoznawczy i rysunkowy. Wystarczy tylko dodać że każde dziecko wróciło z piękną pamiątką i dyplomem.
Dla wielu, ta wycieczka była pierwszą w góry i wydaje się, że rozbudziła zainteresowanie turystyką, krajoznawstwem oraz chęć aktywnego spędzania czasu wolnego.
Kozia Góra (686 m n.p.m.)
Szczyt pod względem administracyjnym znajduje się na terenie Bielska-Białej.
Pokryty jest mieszanym lasem, w którym przeważa buczyna. Wzniesienie jest chętnie odwiedzane przez turystów zarówno latem, jak i zimą.
Na stokach masywu znajduje się popularne schronisko, zwane Stefanką.
Ciekawym obiektem, który napotkamy idąc szlakami w okolicy masywu, jest stół ołtarzowy "Jan", usytuowany w miejscu, gdzie w czasach kontrreformacji odbywały się tajne nabożeństwa ewangelików z tych terenów.
Pod szczytem masywu znajduje się Schronisko na Koziej Górze, popularnie zwane przez turystów Stefanką. Zgodnie z nazwą, mieści się ono na Koziej Górze, niedaleko szczytu Szyndzielnia (1028 m n.p.m.). Początki schroniska datuje się na koniec XIX w., wówczas powstała tam mała chata służąca robotnikom leśnym za schronienie.
Po wojnie obiekt został przejęty przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK), a później przez Urząd Miasta w Bielsku-Białej.