• RODZICU! chroń swoje dziecko.

          • Wielu nastolatków ma za sobą doświadczenia z alkoholem i narkotykami. Niekiedy kończy się to na eksperymentowaniu. Niestety próby sięgania po alkohol i narkotyki prowadzą do uzależnienia, co negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym oraz funkcjonowaniu społecznym młodego człowieka. Rodzice muszą wykazać się czujnością, aby nie przegapić sygnałów ostrzegawczych wskazujących na kontakt nastolatka ze środkami psychoaktywnymi.
          • Narkotyki powodują: agresję i drażliwość, zaburzenia emocjonalne, trudności w logicznym myśleniu, spowolnienie toku myślenia, zaburzenia pamięci, brak wytrwałości w realizowaniu zamierzonych celów, depresję, trudności w pracy lub nauce.

          Jak rozpoznać, że dziecko używa środki odurzające:

          1. Po środkach psychostymulujących (amfetamina, kokaina, crack), osoba będzie pobudzona, nienaturalnie pewna siebie, niekiedy nerwowa, a nawet agresywna. Kiedy ustaje działanie narkotyku – stan ten może zmienić się w ospałość, uczucie zmęczenia, przygnębienie i niechęć do czegokolwiek.
          2. Środki halucynogenne (LSD, grzyby halucynogenne) będą powodować silne zaburzenia zachowania- halucynacje,  zwiększenie wrażliwości wzrokowej i słuchowej, brak kontaktu z otoczeniem.
          3. U osób będących pod wpływem środków wziewnych (kleje i rozpuszczalniki) pojawią się zaburzenia mowy,  nieporadność ruchowa, nadwrażliwość na światło, kichanie i kaszel, zapalenie spojówek.
          4. W przypadkach używania środków z grupy opiatów (heroina, morfina) zachowanie charakteryzować będzie się nadmiernym uspokojeniem osoby, sennością (opadające powieki), przerwami w dłuższych wypowiedziach.
          5. Pod wpływem preparatów konopi (marihuana, haszysz) osoba może być nieco pobudzona, często nad wyraz gadatliwa i wesołkowata. Wypowiedzi mogą być chaotyczne i coraz bardziej oderwane od kontekstu rozmowy.
          • Działanie większości narkotyków można również identyfikować na podstawie wyglądu oczu oraz reakcji źrenic na światło. Środki pobudzające i halucynogenne powodują zazwyczaj powiększenie źrenic. Działanie heroiny powoduje, że oczy są szkliste, a źrenice ekstremalnie zwężone. Po wypaleniu marihuany bądź haszyszu białka oczu mogą być przekrwione.

          GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

          • 800 12 12 12 - DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA  - jest telefonem skierowanym do wszystkich dzieci potrzebujących pomocy.
          • 801 120 002 - NIEBIESKA LINIA Osoby, które stykają się z sytuacją przemocy w rodzinie mogą uzyskać pomoc, dzwoniąc na numer telefonu dla ofiar i świadków przemocy: w dni powszednie w godz. 8.00-22.00, w niedziele i święta w godz. 8.00-16.00.
          • 116 111 - OGÓLNOPOLSKI BEZPŁATNY TELEFON ZAUFANIA  DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
          • 801 199 990 -  OGÓLNOPOLSKI TELEFON ZAUFANIA : Narkotyki – Narkomania
          • 800 100 100 oraz  e-mail: pomoc@800100100.pl  -to bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.
          • POMOC DLA OFIAR PRZEMOCY W RODZINIE www.niebieskalinia.org
          • POMOC  DLA KRZYWDZONYCH DZIEC fdn.pl
          • POMOC W UZALEŻNIENIU www.nadzieja.bielsko.pl