• Zasady zdrowego żywienia

• ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY W WIEKU SZKOLNYM
          (Instytutu Żywności i Żywienia)

1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie.
          2. Bądź codziennie aktywny fizycznie - ruch korzystnie wpływa na sprawność i prawidłową sylwetkę.
          3. Źródłem energii w twojej diecie powinny być głównie produkty znajdujące się w podstawie piramidy (na dole).
          4.  Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych takich jak jogurty, kefiry, maślanka, sery.
          5. Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy – mięso, ryby, jaja. Uwzględniaj też nasiona roślin strączkowych.
          6. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce.
          7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych.
          8. Ograniczaj spożycie cukru, słodyczy, słodkich napojów.
          9.  Ograniczaj spożycie słonych produktów, odstaw solniczkę.
          10. Pij codziennie odpowiednią ilość wody.

W wieku szkolnym dziecko powinno zjadać  5 posiłków w ciągu dnia

1. I śniadanie. Jest najważniejszym posiłkiem dnia i powinno być zjedzone przez dziecko przed wyjściem do szkoły. Najlepiej, jeśli w jego skład wchodzi produkt mleczny, pieczywo mieszane z masłem, serem, wędliną lub jajkiem, a także surowe warzywa lub owoce. Niedopuszczalna jest sytuacja, gdy dziecko wychodzi do szkoły bez śniadania. Skutkuje to obniżeniem stężenia cukru we krwi i może powodować ospałość, bole głowy, kłopoty z koncentracją uwagi, złe samopoczucie.
          2. II śniadanie. Kanapki zabierane do szkoły powinny mieć urozmaicony skład i zawierać pełnoziarniste pieczywo z dodatkiem produktu zawierającego białko o wysokiej wartości odżywczej (wędlina, ser żółty) oraz warzywa (sałata, pomidor, rzodkiewki, ogórek). Do tego koniecznie należy dodać owoc.
          3. Obiad. Posiłek ten winien składać się z zupy, drugiego dania. Na drugie danie dziecko powinno otrzymać produkt białkowy (mięso, ryby, jaja), węglowodany (ziemniaki, kasze gruboziarniste, makaron, kluski, ryż) oraz dostateczną ilość warzyw, najlepiej w postaci surówek. Ryby powinny być spożywane co najmniej dwa razy w tygodniu.
          4. Podwieczorek. Powinien to być niskoenergetyczny posiłek składający się z owoców, mleka lub koktajli owocowych.
          5. Kolacja. Najlepsza jest lekkostrawna, zjadana przynajmniej 2 godziny przed snem. Powinny się w niej znaleźć produkty bogate w białko, ale inne niż te, które dziecko jadło na śniadanie lub obiad. Dobrze, jeśli zawiera owoce lub warzywa.

Ważne jest również prawidłowe rozłożenie posiłków - co 3-4 godz, a także stałe godziny ich spożywania. Jedzenie o właściwych porach warunkuje prawidłowy przebieg procesów metabolicznych i wpływa korzystnie na odruchowe wydzielanie soków trawiennych.

Dobre nawyki żywieniowe u dzieci i młodzieży należy kształtować już od wczesnego dzieciństwa poprzez:

1. spożywanie pierwszego i drugiego śniadania,
          2. spożywanie słodyczy w ograniczonej ilości,
          3. spożywanie warzyw i owoców do każdego posiłku,
          4. spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu

Najczęstsze błędy:

1. nieregularne spożywanie śniadań,
          2. zastępowanie drugiego śniadania słodyczami i przekąskami typu fast food,
          3. zwiększenie kalorii pochodzących z przekąsek,
          4. nadmierne zwiększanie porcji posiłków,
          5. zwiększenie spożycia napojów słodzonych,
          6. zmniejszenie spożycia produktów mlecznych, owoców i warzyw (z wyjątkiem ziemniaków) przez starsze dzieci,
          7. nadmierne spożycie cukru,
          8. zbyt duże spożycie soli.