• Regulamin

        • REGULAMIN
          rekrutacji i uczestnictwa w Projekcie nr POKL.09.01.02-24-155/13
          pt. „Nowe szanse, nowe możliwości”
          realizowanego w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX- Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach,
          Działanie 9.1.”Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”

          § 1
          POSTANOWIENIA OGÓLNE

          1.  Niniejszy Regulamin określa zasady rekrutacji i warunki uczestnictwa w Projekcie pt. „Nowe szanse, nowe możliwości” nr POKL.09.01.02-24-155/13
          2. Realizatorem Projektu nr POKL.09.01.02-24-155/13  pt. „Nowe szanse, nowe możliwości” jest Zespół  Szkolno-Przedszkolny w Trzebini z siedzibą w Trzebini ul. Beskidzka 158, 34-300 Żywiec
          3. Projekt  współfinansowany  jest  przez  Unię  Europejską  ze  środków  Europejskiego Funduszu  Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX.  Rozwój  wykształcenia i  kompetencji  w  regionach,  Działanie  9.1. ”Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty”
          4.  Projekt jest realizowany w okresie od 01-11-2013 do 30-06-2015.

           

          § 2
          SŁOWNIK POJĘĆ

          Użyte w Regulaminie skróty i pojęcia oznaczają:

          1. POKL – Program Operacyjny Kapitał Ludzki Projekt  –  wyłoniony do  dofinansowania  projekt  nr  POKL.09.01.02-24-155/13 pt. „Nowe szanse, nowe możliwości” realizowany w ramach umowy podpisanej   pomiędzy   Gminą Świnna a Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego  Katowice ul. Ligonia 46 o dofinansowanie realizacji projektu w ramach : Priorytetu IX-  Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie 9.1- „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
          2. Beneficjent  –  Gmina  Świnna ,  realizujący  projekt Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trzebini, z siedzibą w Trzebini przy  ul. Beskidzka 158.
          3. Regulamin – należy przez to rozumieć warunki uczestnictwa w Projekcie.
          4. Uczestnik projektu – należy przez to rozumieć osoby bezpośrednio korzystające z uczestnictwa w zajęciach objętych projektem.
          5.  Biuro Projektu – Sekretariat Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebini. ul. Beskidzka 158, 34-300  Żywiec.
          6. Koordynator Projektu- osoba zarządzająca Projektem.

           

          § 3
          CELE PROJEKTU

          1. Celem głównym projektu jest podniesienie jakości kształcenia oraz wyrównanie szans edukacyjnych 122 uczniów z kl. I-VI Szkoły Podstawowej w Trzebini w ramach programu rozwojowego szkoły w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych od 01.11.2013r. do 30.06.2015r.
          2.  Celami szczegółowymi projektu są:
          • Wzrost wiedzy, rozwinięcie i doskonalenie umiejętności 149 dzieci ukierunkowanych na rozwój kompetencji językowych, matematyczno-przyrodniczych, informatycznych i technicznych uczenia się wśród dzieci SP w Trzebini.
          • Podniesienie świadomości kulturalnej wśród dzieci w SP w Trzebini.
          • Wyrównanie szans  dzieci SP w Trzebini mających trudności w opanowaniu umiejętności matematycznych, informatycznych, problemy posługiwania się językami obcymi oraz  wady wymowy.
          • Podniesienie kompetencji naukowych dzieci SP poprzez  udział w wyjazdowych zajęciach edukacyjnych. Podniesienie świadomości swoich wyborów dzieci SP w kontekście równych szans we wszystkich dziedzinach życia. 

           

          § 4
          WARUNKI UCZESTNICTWA W PROJEKCIE

          1. Projekt skierowany jest do osób, bez względu na płeć spełniających poniższe kryteria według ważności:

                  1) są uczniami/uczennicami klas od I do VI Szkoły Podstawowej w Trzebini
                      a) wykazują braki edukacyjne średnia z przedmiotu do 3,00 w przypadku zajęć dydaktyczno - wyrównawczych
                      b) wykazują uzdolnienia bądź dobre wyniki w nauce średnia z przedmiotu od 4,0 w przypadku zajęć dodatkowych.
                      c) zajęcia dodatkowe z logopedii – wady wymowy na podstawie opinii wychowawcy.

          1. Braki edukacyjne i zdolności edukacyjne uczniów/uczennic klas II- VI zostaną zbadane w oparciu o wyniki uzyskane poszczególnych przedmiotów na świadectwie szkolnym lub na podstawie oceny opisowej w roku poprzedzającym realizację projektu ( na podstawie analizy dokumentów szkolnych) przez  opiekuna szkolnego projektu, nauczyciela/li prowadzących zajęcia, wychowawcę.  W przypadku klas I decydować będzie uzasadnienie Rodzica, w  przypadku zajęć dodatkowych) zajęcia dodatkowe z logopedii – wady wymowy na podstawie opinii wychowawcy
          2. Pierwszeństwo w udziale w zajęciach będą mieli uczniowie/uczennice klas najstarszych.
          3. Kolejność zgłoszeń będzie rejestrowana za pomocą daty i godziny wpływu.
          4. Dokumenty rekrutacyjne wraz z potwierdzeniem spełnienia kryteriów rekrutacyjnych zostaną przekazane przez asystenta projektu do Zespołu Projektowego wraz z danymi uczestników i listami na dane zajęcia.
          5. W sytuacji kiedy dwie osoby będą spełniać kryteria określone w § 4  pkt. 1 regulaminu decydować będzie  data i godzina dostarczenia deklaracji

           

          § 5

          RODZAJ  UDZIELANEGO WSPARCIA

          W ramach Projektu oferowane są następujące formy wsparcia:

          1. Zajęcia dodatkowe z języka angielskiego 3 grupy x10 uczniów/uczennic x 1h w tygodniu łącznie 408 godz.
          2. Zajęcia z matematyki 2 grupy x 8 uczniów/uczennic x 1h w tygodniu łącznie 132 godz.
          3. Zajęcia przyrodniczo-ekologiczne  2 grupy x  8 uczniów/uczennic x 1h w tygodniu łącznie 132 godz.
          4. Zajęcia dodatkowe z informatyki  3 grupy x 8 uczniów/uczennic x 1h w tygodniu łącznie 408 godz.
          5. Zajęcia z równych szans 6 grup co kwartał x 1h łącznie 36 godz.
          6. Zajęcia regionalno-kulturalne 1 grupa x 10 uczniów/uczennic x 1h w tygodniu łącznie 65 godz.
          7. Zajęcia teatralne 1 grupa x 10 uczniów/uczennic x 1h w tygodniu łącznie 66 godz.
          8. Zajęcia robo tyczne 2 grupy x 8 uczniów/uczennic x 2h w tygodniu łącznie 256 godz.
          9. Zajęcia z eksperymentów chemiczno-fizycznych każda klasa 1 x w miesiącu łącznie 118 godz.
          10. Zajęcia z majsterkowania 2 grupy x 8 uczniów/uczennic x 2h w tygodniu łącznie 144 godz.
          11. Wyjazdowe zajęcia edukacyjne
          • 5 wyjazdów x 45 uczniów/uczennic 
          • 2013r. wyjazd do Warszawy- grudzień 2013r.
          • 2014r. wyjazd do: Krakowa – maj 2014r. , Wieliczki- październik 2014.
          • 2015r. wyjazd do: Krakowa – maj 2015r., Pszczyny – marzec 2015r.
          1. Zajęcia z logopedii 3 grupy x 3 uczniów/uczennic x 2h w tygodniu łącznie 144 godz.
          2. Zajęcia taneczne 1 grupa x 10 uczniów/uczennic x 1h w tygodniu łącznie 72 godz.

           

          § 6
          PROCES REKRUTACJI

          1. Rekrutacja do udziału w Projekcie oparta jest na akcji informacyjno-promocyjnej, która  polega  na  informowaniu  o  Projekcie  poprzez:  informacje  przekazywane  na tablicach ogłoszeń w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trzebini, oraz na stronach internetowych szkoły i gminy a także w prasie lokalnej, jak również poprzez bezpośrednie spotkania klasowe z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebini.
          2. Kandydaci na Uczestników zobowiązani są złożyć w Biurze Projektu tj. sekretariacie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebini ul. Beskidzka 158, 34-300 Żywiec dokumenty wskazane w§ 6  pkt. 5 oraz 6 Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie.
          3. Obowiązywać będą  warunki rekrutacyjne ustalone w w/w regulaminie.  Pierwszeństwo będą mieli uczniowie pochodzący z rodzin , których poziom życia jest niższy od przeciętnego poziomu życia na wsi. Duże znaczenie w procesie rekrutacyjnym będzie miała analiza sytuacji dydaktycznej i wychowawczej uczniów a także status finansowy i rodzinny uczniów.
          4.  Rekrutacja będzie przeprowadzona w dniach od 01-11-2013 do 07-11-2013 i zakończona zostanie protokołem Komisji Rekrutacyjnej Lista uczniów zakwalifikowanych do Projektu oraz  lista rezerwowa,  wywieszone zostaną na tablicy informacyjnej w szkole oraz zamieszczone na stronie internetowej szkoły.
          5. Osoby zakwalifikowane do Projektu zobowiązane są dostarczyć do Biura Projektu  w nieprzekraczalnym terminie do 06 listopada 2013r.  poprawnie wypełnionego kompletu powyżej wskazanych dokumentów, których wzory stanowią integralną część Regulaminu:
          •  a) ankieta  rekrutacyjna do projektu– załącznik nr 1;
          • b) deklarację Uczestnika Projektu ( dla ucznia)- załącznik nr 2
          • oświadczenie Uczestnika projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych i wyrażeniu zgody na przetwarzanie wizerunku.  ( dla ucznia) – załącznik nr 3
          1. Ustala się  następujące dokumenty pomocnicze  w celu rekrutacji uczestników do projektu:regulaminy rekrutacji na poszczególne zajęcia ze skalą punktową  jako załącznik informacyjny dla rodziców.
          2.  Dostarczenie kompletu dokumentów rekrutacyjnych jest warunkiem przystąpienia do projektu. Osoby, które nie przedłożą we wskazanym terminie wymaganych dokumentów rekrutacyjnych, tj. do dnia 06.11.2013r. nie będą mogły skorzystać z uczestnictwa w Projekcie.
          3. W  przypadku,   gdy  do   udziału  w  Projekcie  zgłosi  się  więcej  osób  niż   jest przewidzianych miejsc, będą tworzone listy rezerwowe.

           

          § 7

          PRAWA I OBOWIĄZKI UCZESTNIKA PROJEKTU

          Uczestnik projektu ma prawo do:

          1. Udziału  w  bezpłatnego udziału w  zajęciach   oraz warsztatach zaplanowanych  w  projekcie nr  POKL.09.01.02-24-155/13  pt. „Nowe szanse, nowe możliwości”
          2. Wglądu  i  modyfikacji  swoich  danych  osobowych  udostępnionych  na  potrzeby Projektu.
          3. Otrzymania  podręczników do nauki w ramach zajęć z „ Języka angielskiego” i  zatrzymania  ich  na własność Uczestnika po zakończonych  zajęciach.
          4. Otrzymania dyplomów i nagród  , zaświadczeń i materiałów edukacyjnych.
          5.  Korzystania nieodpłatnie w ramach zajęć z zakupionych w ramach projektu  10 notebooków, tablicy interaktywnej, mikroskopów i innych pomocy dydaktycznych oraz pomocy naukowych, którymi dysponuje szkoła.

           

          Uczestnik Projektu  zobowiązany jest do:

          1. Wypełnienia dokumentów rekrutacyjnych, o których jest mowa  w § 6 Regulaminu Rekrutacji i uczestnictwa w projekcie.
          2. Wypełniania ankiet związanych z realizacją projektu dla celów monitoringu, kontroli i ewaluacji Projektu.
          3. Potwierdzenia  uczestnictwa  w  zajęciach ,  warsztatów „Równe szanse” dla dzieci,  poprzez każdorazowe składanie podpisu na liście obecności.
          4. Potwierdzenia  odbioru  podręczników  do   języka angielskiego,   zaświadczeń , materiałów edukacyjnych i uczestnictwa w konferencji końcowe poprzez złożenie podpisu na listach potwierdzających odbiór oraz listach obecności.
          5. Poinformowaniu Koordynatora Projektu w formie pisemnej o ewentualnej rezygnacji z uczestnictwa w Projekcie.
          6. Bieżącego informowania o wszystkich zdarzeniach mogących zakłócić dalszy udział uczestnika w Projekcie.
          7. Bieżącego informowania o zmianie danych Uczestnika.
          8. Osobistego uczestniczenia w zajęciach i warsztatach, a także w konferencji końcowej.

           

          § 8
          ZASADY REZYGNACJI Z UCZESTNICTWA W PROJEKCIE

          1. Każdy zakwalifikowany Uczestnik może zrezygnować z udziału w projekcie  w terminie 3dni roboczych przed pierwszym wyznaczonym terminem zajęć poprzez poinformowanie Koordynatora Projektu w formie stosownego, pisemnego oświadczenia. Za  datę rezygnacji przyjmuje się dzień doręczenia oświadczenia do Biura Projektu.
          2. Uczestnik zobowiązany jest do minimum 80% frekwencji  na zajęciach. W przypadku przekroczenia 20% nieobecności Beneficjent zastrzega sobie prawo skreślenia Uczestnika z listy uczestników projektu.
          3. Beneficjent zastrzega sobie prawo skreślenia Uczestnika Projektu z listy uczestników Projektu w przypadku naruszenia przez niego niniejszego Regulaminu.
          4. W przypadku rezygnacji lub skreślenia Uczestnika Projektu z listy osób zakwalifikowanych do  Projektu,  jego  miejsce  zajmie  pierwsza  osoba  z  listy rezerwowej.

           

          § 9
          POSTANOWIENIA KOŃCOWE

          1. Beneficjent zastrzega sobie prawo zmiany niniejszego Regulaminu. Wszelkie zmiany Regulaminu wymagają formy pisemnej.
          2. Beneficjent zastrzega sobie prawo  zaprzestania realizacji Projektu w razie rozwiązania umowy o dofinansowania.
          3. W przypadkach, o których mowa w punkcie 1 i 2, Uczestnikom nie przysługują żadne inne roszczenia wobec Beneficjenta.
          4. Regulamin obowiązuje przez cały okres realizacji Projektu.
          5. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje przez cały okres realizacji Projektu.
          6.  Aktualna  treść  Regulaminu  dostępna  jest  w  Biurze  Projektu  oraz  na  stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebini.
          7. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie stosuje się przepisy kodeksu cywilnego oraz przepisy prawa europejskiego i prawa krajowego dotyczącego Europejskiego Funduszu Społecznego.